Curated Picnics To Go

A tisket, a tasket, grab a picnic basket! Everything you need for a picnic on the beach, in your hotel room, at the park or even at home....
Mini Basket feeds 2 people. $60
Based on your preferences in the check out notes, we will choose:
1 Bottle of Wine or Prosecco (Choose from half bottles or full size, one only, please).
1 Meat
1 Cheese
1 Preserve or Spread
1 Box of Crackers
1 Dessert
Gingham Basket feeds 4 people. $85
Choose:
1 Bottle of Wine or Prosecco (Choose from half bottles or full size, one only please)
2 Meats
2 Cheeses
1 Vegetable (Pickled or Marinated)
1 Preserve or Spread
1 Box of Crackers or large can of Wine Chips
1 Bag of Flavored Nuts
2 Dessert Items (Options - 2 two packs of cookies or chocolate truffles, 1 mixed bag of caramels, 4 assorted mini candy bars).
Each Basket includes:
Biodegradable Cutlery for 2 - 4
2 - 4 Napkins
Recylceable Clamshell Containers to contain opened items
Reusable/Recycleable BPA Free 12oz Wineglasses for 2 - 4
Please select your basket options from the menu listing to qualify for bundled pricing.
Please specify in the shopping cart notes your preference for a 2 person basket or a 4 person basket, as well as any allergies or special requested items listed below. All the items in this section are available to choose from. If you do not request something specific in the check out notes, we will curate your bundle for you according to complimentary pairings and stock.
Add your preferred bundle (located in the "Choose Your Basket or Lunch Box" listing below) to your cart, proceed to checkout and choose your pick-up or shipping method.
Purchase includes basket, however, if you do not wish to purchase a basket, we can box your items for you. See "Lunch Box To Go" Sample Menus, below. Box Price is $45 for 2 People or $65 for 3-4 people.
If you'd like to add a S'mores kit, please select the bundle and add it to your cart for checkout. (Not included in Basket price, kits sold separately $40).
-
Small Woodchip Picnic Basket with Cover
- Regular price
- $25.56 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $25.56 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $25.56 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $25.56 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Picnic Basket For Two
- Regular price
- $25.92 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $25.92 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $25.92 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $25.92 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Pickled Beets
- Regular price
- $15.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $15.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $15.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $15.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Pickled Cauliflower
- Regular price
- $15.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $15.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $15.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $15.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Fig Jam
- Regular price
- $6.50 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $6.50 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $6.50 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $6.50 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Goat Cheese & Zucchini Delice
- Regular price
- $10.90 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $10.90 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $10.90 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $10.90 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Cider Mustard
- Regular price
- $9.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $9.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $9.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $9.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Casina Rossa Antipasto Delle Casa - Sweet and Savory Gardini
- Regular price
- $12.50 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $12.50 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $12.50 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $12.50 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Mixed Grilled Vegetables in Olive Oil
- Regular price
- $8.50 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.50 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.50 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.50 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Casina Rossa Mushroom Mix
- Regular price
- $14.40 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $14.40 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $14.40 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $14.40 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Ciacco Nebbiolo Grape Chutney
- Regular price
- $9.50 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $9.50 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $9.50 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $9.50 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Chocolate & Potato Chip - Mini Bar
- Regular price
- $0.99 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $0.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $0.99 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $0.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Portable Fire Pit
- Regular price
- $24.95 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $24.95 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $24.95 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $24.95 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Wild Boar Summer Sausage
- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Pheasant Summer Sausage
- Regular price
- $10.99 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $10.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $10.99 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $10.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Wine Tasting Trio #1 - Red, White, Rose!
- Regular price
- $20.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $20.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $20.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $20.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
2 Stemless Glasses
- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Country Farms Mason Jar
- Regular price
- $10.99 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $10.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $10.99 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $10.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Portable Tea Brewer
- Regular price
- $37.99 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $37.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $37.99 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $37.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Sweet Jalapeno Beef Summer Sausage
- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Bison Holsteiner Old World Summer Sausage
- Regular price
- $13.99 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $13.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $13.99 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $13.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Elk Bierwurst Old World Summer Sausage
- Regular price
- $13.99 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $13.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $13.99 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $13.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Venison Old World Summer Sausage
- Regular price
- $13.99 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $13.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $13.99 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $13.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Heritage Berkshire Salamis - Multiple Flavors
- Regular price
- $13.50 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $13.50 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $13.50 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $13.50 USD
- Unit price
- per
Sold Out